Aflysning af sidste skoledag

I dag tirsdag kl. 12:30 har jeg besluttet at aflyse sidste skoledagsarrangementet den 23. maj for vores 3.g og 2. hf elever.

En stor del af elever mødte fulde op i skole i dag, og desuden drak i løbet af skoletiden til trods for, at jeg på en morgensamling i sidste uge tydeligt gjorde opmærksom på, at sidste skoledag er den 23. maj og ikke den 22. maj, og at man ikke møder op i skole i beruset tilstand, og at jeg netop ville aflyse sidste skoledagsarrangementet onsdag formiddag, hvis nogle af eleverne kom påvirkede i skole i dag tirsdag. Talrige elever mødte som tidligere nævnt fulde op i skolen op og flere drak i løbet af formiddagen. Det mundede ud i en festlignende situation i spisefrikvarteret, hvor elever dansede og hoppede på bordene, hvoraf et par af bordene tilmed er blevet ødelagt. Jeg kan sagtens forstå, at mange elever er skuffede over, at deres sidste skoledagsformiddag er blevet aflyst fordi de havde glædet sig til udklædning, borddækning, nomineringer og eksamenslotteri men alle elever vidste som sagt, at sidste skoledagsarrangementet ville blive aflyst hvis de mødte berusede op i dag. Det hører sig ikke til på en skole, at man drikker sig sanseløst beruset i skoletiden. Den skolekultur ønsker jeg ikke på Slagelse Gymnasium. Vores elever forventer at blive behandlet som myndige voksne mennesker og jeg mener bestemt, at vi behandler vores elever sådan, og netop derfor bør vi som arbejder på gymnasiet forvente det samme af vores elever, nemlig, at de opfører sig voksent og tager ansvar. Det er ikke voksne mennesker som tager ansvar der mødte i skole i dag og derfor besluttede jeg at aflyse sidste skoledagsarrangementet.

Lotte Büchert
Rektor

 

Cookie & Privatlivsdata information

På vores website bruges cookies til at huske dine indstillinger, statistik og personalisering af indhold.
Denne information deles med tredjepart. Ved fortsat brug af websiden godkender du cookiepolitikken.