Hilsen fra 2.d. i Boston

2.d. - vores global society class - i Boston på studietur

 

I 2.d. foregår undervisningen på engelsk i samfundsfag, historie, oldtidskundskab og religion, og derfor er det naturligt, at vores englesksprogede klasse – GSC som den kaldes – er i Boston på studietur. Klassen bor privatindkvarteret i amerikanske familier i den lille by Concord ca. 40 km fra Boston, og her går de i skole sammen med deres vært på Concord Carlisle Highschool. Vores elever går ikke kun i skole. De følger også deres værter til diverse sportsaktiviteter. En af vores elever følger ligefrem sin vært til ekstramatematik på Harvard.
Her i Concord er de unge ambitiøse. 2.d.'er også på sightseeingture til Boston, hvor de har gået den berømte Freedom Trail. Freedom Trail er vejen til den amerikanske uafhængighedserklæring, hvor man ser alle de steder og hører om alle de personer, som har haft betydning for uafhængighedserklæringen. Eleverne har også besøgt Harvard University – where dreams become reality.